26 Ιανουαρίου 2018

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ
Β΄Κατ.-15η Αγων.
Πολύ δυνατό παιχνίδι όπως αναμενόταν, όπου κυριάρχησε η δύναμη και οι άμυνες.
Ο Γιαννάκης ξεκίνησε ζεστός δείχνοντας να ξεπερνάει οριστικά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί από την αρχή της χρονιάς και με την εξίσου σημαντική βοήθεια του Παπαγιαννάκου έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Ο Βίτσος αν και περιορίστηκε από την πολύ καλή άμυνα του Κεσκινίδη κατάφερε να σημειώσει 6π με 2/2 βολές και μαζί με τα τρίποντα των Γκόλια – Πασσά διατήρησαν τη διαφορά με τη Δάφνη να υπολείπεται ενός καλαθιού. 16-18

Την δεύτερη περίοδο η Δάφνη γύρισε την άμυνά της σε ζώνη δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 20-28, διαφορά που δεν διατηρήθηκε για πολύ μιας και η επαναφορά προσωπικής άμυνας από τους γηπεδούχους έφερε και πάλι ισορροπία στο σκορ, για να πάμε στο ημίχρονο με το 33-35.

Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες δίνοντας μεγάλη βαρύτητα στο αμυντικό κομμάτι αλληλοεξουδετέρωσαν τα επιθετικά πλάνα η μια της άλλης και με το “φτωχό” 8-10 πήγαν στον πάγκο για την τελευταία ανάπαυλα με το σκορ στο 41-45.

Την τελευταία περίοδο με τους δύο μέχρι εκείνη τη στιγμή σκόρερ των ομάδων (Βίτσος 12π και Παπαγιαννάκος 14π) να μην ξανασκοράρουν (ο Βίτσος εξουδετερώθηκε από την άμυνα και ο Παπαγιαννάκος αποσύρθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα στον πάγκο), οι Ολύμπιος 7π – Πασσάς 5π και Βλάχος 6π – Παπακωνσταντίνου 5π ανέλαβαν να οδηγήσουν τις ομάδες τους, που μέχρι το 38’’ πήγαιναν πόντο πόντο. Σε αυτό το σημείο ο ΟΚΑΜ με δύο τρίποντα των Βλάχου, Παπακωνσταντίνου και ένα γκολ – φάουλ πάλι του αειθαλή Βλάχου πήρε διαφορά 7π καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και παίρνοντας μεγάλο διπλό, ισοφάρισε τα παιχνίδια με την Δάφνη σε 1-1 επαναφέροντας την ισορροπία σε τυχόν αναμέτρησή τους στα μπαράζ ανόδου.
Για την πολύ καλή Δάφνη, με την οποία δεν αγωνίστηκε ο Σαμαράς, τα πράγματα όσο αφορά την πεντάδα και το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο δυσκόλεψαν, αφού ήδη μετράει στην έδρα της 5 ήττες.

Κορυφαίοι από την Δάφνη, απο την οποία δεν υστέρησε κανείς, οι Βίτσος, Πασσάς,Γεωργόπουλος και η έκπληξη, ο μικρός Ολύμπιος.
Από τον ΟΚΑΜ εξαιρετικός ο Ατζαμόγλου στην οργάνωση του παιχνιδιού, οι ανακάμψαντες από τους συνεχόμενους τραυματισμούς Παπακωνσταντίνου – Γιαννάκης, ο Παπαγιαννάκος και ο “μεγάλος” Βλάχος. Πολύ καλοί για τον χρόνο που χρησιμοποιήθηκαν και οι Μπαλόπιτος, Πλέστης, Καλούδας.

Την επόμενη αγωνιστική η Δάφνη πάει στην Ανάβυσσο για την αναμέτρηση με τον Κούρο και ο ΟΚΑΜ πρίν το παιχνίδι στην έδρα του με τον Νικηφόρο το Σάββατο αναμετράται για την τελική φάση του κυπέλλου με τους Αχαρνής, ομάδα Α κατηγορίας.

Διαιτητές: Θεονάς, Πετράκης
Δεκάλεπτα: 16-18, 33-35, 41-45, 59-62.

ΔΑΦΝΗ (Καραμπάς): Bίτσος 12, Βούλγαρης, Καραγιάννης 4, Αργυρίδης 6, Πασσάς 10 (2), Γεωργόπουλος 7 (1), Βαλές 3, Γκόλιας 8 (1), Ολύμπιος 7 (1), Μηντζαριδης 2.

ΟΚΑΜ (Χασιώτης, Μελάς): Καλούδας, Γιαννάκης 13 (1), Τσίρος 3, Ατζαμόγλου 7 (1), Πλέστης 2, Κεσκινίδης 2, Παπαγιαννάκος 14 (1), Παπακωνσταντίνου 10 (2), Βλάχος 8 (1), Χατζής, Μπαλόπητος 3, Νάσσου.