Γλυκά Νερά – Ο.ΚΑ.Μεσογείων 76-79 (68-68 κ.α.)

Ενημέρωση, Ρεπορτάζ
10 Φεβρουαρίου 2018

Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ
Β΄Κατ.-2ος Όμ.-17η Αγων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παπαγιαννάκο να σκοράρει με άνεση 10π(1τρ) και τον Τσίρο με 2/2 τρ. να βάζει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 13-20.

Στην αρχή του δεύτερου 10λέπτου ο ΟΚΑΜ με άλλα 2/2 τρίποντα του Τσίρου, ανέβασε τη διαφορά στους 11π. αλλά η αλλαγή της άμυνας των Γλ. Νερών σε ζώνη έφερε προβλήματα στους φιλοξενούμενους, τις ομάδες στο 32-36 και το παιχνίδι να στερείται ρυθμού από τις συνεχόμενες καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και σε κάθε φάση, διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τα σφυρίγματα των Πόντα Τεφτίκη,.

Την τρίτη περίοδο οι Γάσπαρης, Χανιώτης σημειώνοντας 4 τρίποντα πίεσαν την άμυνα του ΟΚΑΜ, που συνέχιζε να μην έχει λύσεις στην ζώνη των αντιπάλων, αλλά δίνοντας τις επιθέσεις στον Παπαγιαννάκο (11π.) κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ με 50-53.

Από το 34ο λεπτό του παιχνιδιού (57-62) και μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας τα Γλ. Νερά εύβρισκαν το καλάθι μόνο με βολές (11/14) και οι τραγικά άστοχοι σε σουτ-βολές φιλοξενούμενοι μόνο με τους Τσίρο 6π, Ατζαμόγλου 7π.

Ο ΟΚΑΜ βρέθηκε στο τελευταίο λεπτό να προηγείται με 4π αλλά ο Κατσαμπέκης με 4/4 βολές εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των φιλοξενούμενων έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί παρά το ψυχολογικό αβαντάζ της ισοφάρισης και των τριών πόντων διαφοράς των γηπεδούχων, οι Γιαννάκης, Ατζαμόγλου με δύο τεράστια επιθετικά ριμπάουντ που συνοδεύτηκαν από επιτυχημένες προσπάθειες για τρίποντο & δίποντο από τους ίδιους, χάρισαν μια σημαντική για την συνέχεια νίκη στην ομάδα τους αφού στην τελευταία επίθεση 7’’ των Γλ. Νερών και ενώ το σκόρ ήταν 76-77 ο Χανιώτης έχασε την μπάλα στο κέντρο, από κλέψιμο που προήλθε μέσω συνεργασίας των Παπαγιαννάκου – Τσίρου.

Δεν αγωνίστηκαν: Γαιτανάκης για τα Γλυκά Νερά και οι Βλάχος, Καλούδας για τον ΟΚΑΜ.

Διαιτητές: Πόντας, Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 13-20, 32-36, 50-53, 68-68 (κ. α.), 76-79 (α’ παρ.).

Το παιχνίδι παραλίγο να τιναχτεί μετά τη λήξη του στον αέρα, όταν ο coach των φιλοξενούμενων αρνήθηκε να δώσει το χέρι στον αντίπαλό του, θεωρώντας unfair την φράση του πρώτου κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου προς τους διαιτητές “έτσι ανεβαίνουμε και εμείς”.

Ο coach του Ο.ΚΑ.Μ, Νίκος Χασιώτης είναι γνωστός σε όλους για την ευγένεια και το αθλητικό πνεύμα που τον διακρίνει μας δήλωσε: Στις τρεις μέχρι σήμερα ήττες του καλύτερου ροστερ τις κατηγορίας, μοναδικός υπεύθυνος είμαι εγώ, χωρίς να ψάχνω δικαιολογίες, αλλά μόνο τι δεν έκανα καλά.

Με τον Ανδρέα (Σκλαβούνο) γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια, έχω αποδείξει πως τον σέβομαι αλλά δεν δέχομαι από κανέναν τέτοιες εκφράσεις.

Η στάση μου, προσπαθώντας να κρατήσω την ισορροπία στον πάγκο της ομάδας (που έχει αθλητές εκ φύσεως γκρινιάρηδες, καταβάλλοντας όμως προς τιμήν τους προσπάθεια να βελτιωθούν), για να διευκολύνω την διεξαγωγή του παιχνιδιού χωρίς να προσπαθώ να επηρεάσω αποφάσεις, δεν πρέπει να λαμβάνεται ως αδυναμία ή “εκ του πονηρού”.

Μετά από μεταξύ μας επικοινωνία και συζήτηση το θέμα έχει λήξει. Δεν είναι δυνατό μια γνωριμία χρόνων να χαλάσει από μια άτυχη στιγμή.

ΓΛ. ΝΕΡΑ (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Κατσαμπέκης 17, Μεγαλοοικονόμου, Γαϊτανάκης, Σακελλαρίδης 10, Χανιώτης 17 (2), Γάσπαρης 6 (2), Νταούντ 13 (1), Σταφυλάς, Αγγελής 4, Σαρήμπαλης, Καρακώστας 3 (1), Καρκανίδης 6 (2).

Ο.ΚΑ.Μεσογείων (Χασιώτης, Μελάς): Τσίρος 18(4), Γιαννάκης 9(1), Ατζαμόγλου 14(3), Πλέστης, Μπαλόπητος 5, Παπαγιαννάκος 25(2), Παπακωνσταντίνου 2, Κεσκινίδης 4, Χατζής, Μαργαρώνης.